• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • ПРОТИДІЯ БУЛІНГУ

Про булінг у шкільному середовищі

/Files/images/Cream Simple Stop Bullying Sticker (1).png

Булінг (цькування) - це діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

У ліцеї розроблений і впроваджується План заходів щодо протидії булінгу.

Булінг (від анг. to bull – переслідувати) – небажана агресивна поведінка дітей шкільного віку, яка призводить до цькування дитини іншою дитиною або групою дітей з метою приниження, залякування та демонстрації сили.

В ситуації булінгу завжди беруть участь три сторони: той, хто переслідує, той, кого переслідують та ті, хто спостерігають.

Ознаки булінгу:

системність протиправних дій, вчинених щодо конкретної дитини;

наявність трьох сторін — кривдник, потерпілий та спостерігачі;

дії або бездіяльність, що завдали або психологічної травми, або фізичної шкоди потерпілому;

приниження, страх, тривога.

У разі вчинення противоправних дій зазначено характеру щодо дитини передбачена відповідальність:

якщо булінг вчиняє дитина до 16 років – відповідальність несуть батьки;

якщо дитині від 16 років – відповідальність несе вона (ч. 1 ст. 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Передбачений штраф або громадські роботи залежно від різних частин ст. 173-4 КУпАП.

Юридична відповідальність за вчинення булінгу виписана в статті 173-4 Кодексу України Про адміністративні правопорушення.

Важливо пам’ятати: відповідальність за булінг застосовується не тільки за його вчинення, але й за приховування подібних випадків.

Дитині важко впоратися з булінгом самотужки. Поговоріть з нею!

/Files/images/buling.jpg

Пам'ятайте! Булінг - це НЕ нормально, круто або прийнятно. Ніхто НІКОЛИ не заслуговує на цькування або знущання.

ЯК УЧИТЕЛЮ ДОПОМОГТИ ВИРІШИТИ СИТУАЦІЮ БУЛІНГУ

Насамперед, варто пам’ятати, що булінг не виникає раптово, а є результатом нерозв’язаного вчасно конфлікту. Тож потрібно уважно спостерігати за тим, що відбувається в класі, відслідковувати ознаки конфліктних ситуацій та своєчасно допомагати вирішенню суперечок.

Коли вчитель помічає дрібниці, що можуть сигналізувати про цькування, то обов’язково повинен перервати процес (урок, екскурсію, розмову) і пояснити правила поведінки. Така перерва в роботі в довготривалій перспективі не буде зайвою втратою часу, адже потурання може вилитися у великі проблеми.

Конфлікти трапляються в будь-якому колективі, у цих ситуаціях діти вчаться ухвалювати рішення та домовлятися, вони корисні для їхнього розвитку.

Натомість, булінг відрізняється систематичністю та наявністю об’єкта, на який спрямовується тривала агресія. У такому випадку вчитель має розуміти, що діти не можуть впоратися із ситуацією самі та потребують втручання дорослого.

/Files/images/Знімок екрана 2024-03-18 114036.png/Files/images/Знімок екрана 2024-03-18 114044.png/Files/images/Знімок екрана 2024-03-18 114101.png/Files/images/Знімок екрана 2024-03-18 115742.png/Files/images/Знімок екрана 2024-03-18 115818.png/Files/images/Знімок екрана 2024-03-18 115804.png

Рекомендації педагогам «Як запобігти булінгу серед дітей та молоді»

Усі учасники освітнього процесу мають дійти єдиної думки, що насильство, цькування, дискримінація за будь-якою ознакою, сексуальні домагання і нетерпимість в закладі освіти є неприйнятними.

Кожен має знати про те, в яких формах може виявлятися насильство й цькування і як від нього страждають люди. Вивчення прав людини і виховання в дусі миру має бути включено програмного забезпечення гуртків, секцій, студій.

Спільно з вихованцями мають бути вироблені правила поведінки у закладі. Правила мають бути складені в позитивному ключі «як треба», а не як «не треба» поводитися. Правила мають бути зрозумілими, точними і короткими.

Дисциплінарні заходи повинні мати виховний, а не каральний характер. Осуд, зауваження, догана мають бути спрямовані на вчинок учня і його можливі наслідки, а не на особистість порушника правил.

Жоден випадок насильства або цькування і жодну скаргу не можна залишати без уваги. Дітям важливо пояснити, що будь-які насильницькі дії, образливі слова є неприпустимими. Реакція має бути негайною (зупинити бійку, припинити знущання) та більш суворою при повторних випадках агресії.

Аналізуючи ситуацію, треба з’ясувати, що трапилося, вислухати обидві сторони, підтримати потерпілого й обов'язково поговорити із кривдником, щоб зрозуміти, чому він або вона так вчинили, що можна зробити, щоб таке не повторилося. До такої розмови варто залучити практичного психолога.

Поради учням « Як упоратися з булінгом!»

Дізнайся, що таке булінг на сайті https://www.stopbullying.com.ua/ /Files/images/Знімок екрана 2024-03-18 151523.png

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ТИ СТАВ ЖЕРТВОЮ БУЛІНГУ

Перше і найголовніше правило – не тримати це у секреті. Розкажи друзям, знайомим чи рідним про те, що тебе ображають у школі, цього не слід соромитись.

Також не слід звинувачувати себе у тому, що тебе цькують. Кривдникам легко знайти жертву булінгу, адже для цього слід просто якось відрізнятись від оточуючих.

Якщо цькування у школі перетворились зі словесних на фізичні – йди до психолога директора або завуча закладу та докладно розкажи їм про це. Також повідом про ситуацію батьків.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ СТАЛИ СВІДКОМ ЦЬКУВАННЯ

Якщо цькують твого друга чи подругу, то одразу звернись до дорослих: вчителя, старших товаришів, родичів, батьків тощо.

Якщо твій друг чи подруга поділилися з тобою, що вони потрапили у ситуацію булінгу, обов’язково говори з ними про це — вони потребують твоєї підтримки.

У жодному разі не слід приєднуватись до групи, що цькує, та висміювати проблеми свого друга чи подруги.

Якщо ви дорослий, то не проходьте повз. Спробуйте захистити дитину, яку ображають.

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ІНШИХ ЦЬКУЄШ ТИ

Зрозумій, булінг – це твої дії, а не твоя особистість. Ти можеш ними керувати та змінювати на краще.

Пам’ятай, що булінг завдає фізичного та емоційного болю іншому, а тому подумай, чи дійсно ти цього прагнеш? Деякі речі можуть здаватися смішними та невинними, проте вони можуть завдати шкоди іншій людині.

Поради батькам!

ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ, ЯКА ЦЬКУЄ ІНШИХ

Відверто поговоріть з нею про те, що відбувається, з'ясуйте як вона ставиться до своїх дій і як реагують інші діти. Ви можете почути, що "всі так роблять", або "він заслуговує на це".

Не применшуйте серйозність ситуації такими упередженнями, як "хлопчики завжди будуть хлопчиками" або "глузування, бійки та інші форми агресивної поведінки — просто дитячі жарти і цілком природна частина дитинства".

Спокійно поясніть дитині, що її поведінка може завдати шкоди не тільки жертві, а й усім оточуючим. І щодалі це заходитиме, тим гірше булінг впливатиме на всіх учасників.

Дайте зрозуміти дитині, що агресивна поведінка є дуже серйозною проблемою, і ви не будете терпіти це в майбутньому.

Чітко і наполегливо, але без гніву, попросіть дитину зупинити насильство. Скажіть дитині, що їй потрібна допомога, а тому ви тимчасово триматимете зв'язок з учителями, щоб упевнитись — дитина намагається змінити ситуацію.

Загрози і покарання не спрацюють. Можливо, на якийсь час це припинить булінг, та в перспективі це може тільки посилити агресію і невдоволення.

/Files/images/Знімок екрана 2024-03-18 151850.png/Files/images/Знімок екрана 2024-03-18 151904.png/Files/images/Знімок екрана 2024-03-18 151921.png

Причини булінгу

Явища цькування і кібербулінгу мають системну природу.

Діти знущаються один з одного з цілого ряду причин. Іноді вони насідають на інших дітей, бо їм потрібна жертва – той, хто здається емоційно чи фізично слабшим або просто поводиться або виглядає не так, як усі, – щоб відчувати себе більш важливим, авторитетним, популярним або впевненим у собі.

Діти, які перебувають у зоні ризику.

Сьогодні зона ризику визначається:

відмінністю фізичного розвитку між кривдником та жертвою;

рівнем соціально-психологічної адаптованості;

рівнем розвитку комунікаційних навичок;

соціальним статусом;

станом здоров’я (наявністю інвалідності або особливих освітніх потреб);

рівнем ментального розвитку;

расовою або етнічною приналежністю;

належністю до субкультури;

Також у зону ризику часто потрапляють діти, які переїхали з тимчасово окупованих територій.

Як батькам розпізнати булінг щодо своїх дітей:

у дитини зникає бажання ходити до закладу освіти;

діти уникають участі у спільних заходах закладу освіти;

у дитини спостерігаються різкі зміни настрою;

у дитини пропадають речі або вона приносить їх додому у зламаному чи пошкодженому вигляді;

у дитини немає друзів у закладі освіти;

дитина відчуває погіршення стану здоров’я.

Простягніть руку допомоги:

Удома ви можете знизити негативний вплив знущань. Навчайте дітей спілкуватися з такими друзями, які допомагають розвивати їхню впевненість у собі. Допоможіть їм знайомитися з іншими дітьми, відвідуючи різні гуртки чи спортивні секції. І знайдіть такі заняття для дітей, які допоможуть їм почуватись упевненими й сильними.

НАСЛІДКИ БУЛІНГУ!!!

для жертви:

педагогічні (шкільна дезадаптація, академічна неуспішність);

психологічні (психологічні розлади, закріплення в свідомості негативних уявлень про себе, зниження самооцінки,самоповаги, порушення соціалізації, соціальна дезадаптація);

медичні (травматизація).

для його ініціаторів – булерів:

вичка використовувати силу для досягнення своїх цілей;

підвищений ризик антисоціальної та делінквентної поведінки в дорослому віці (вандалізм, крадіжки в магазинах, вживання алкоголю та наркотичних речовин тощо);

в 4 рази більші шанси ніж у інших дітей, бути засудженим за злочин скоєний до 24 років.

для спостерігачів та колективу в цілому:

діти не засвоюють поняття моралі як суспільного явища

Булінг може і повинен розглядатися як порушення прав дитини.

Для доказів випадків булінгу потрібно документувати порушення прав. Документуванням можуть займатися батьки і вчителі. Доказами можуть бути свідчення учасників ситуації, зокрема, спостерігачів. Однак дітям необхідно забезпечити анонімність і безпеку.

Оперативно відреагувати на випадок булінгу допомагає метод Фарста, який можуть використовувати вчителі за участі шкільного офіцера поліції. Це метод залучення булерів до процесу припинення ситуації булінгу. Він складається з чотирьох кроків та виконується ініціативною групою викладачів за участі шкільного офіцера поліції.

ЗАВАНТАЖИТИ анкету для бесіди з булером (за методом Фарста) можна ТУТ.

Найкращим способом профілактики є створення кодексу правил поведінки в навчальному закладі. Обов’язковою умовою всіх профілактичних заходів щодо булінгу є співпраця та налагодження взаємин між шкільною адміністрацією, педагогами, шкільним психологом та батьками учнів, які стали учасниками булінгу, або знаходяться в групі ризику.

Кібербулінг – що це та як це зупинити?

Кібербулінг – це булінг із застосуванням цифрових технологій. Він може відбуватися в соціальних мережах, платформах обміну повідомленнями (месенджерах), ігрових платформах та мобільних телефонах.

Це неодноразова поведінка, спрямована на залякування, провокування гніву чи приниження тих, проти кого він спрямований.

/Files/images/Знімок екрана 2024-03-18 160800.png

Приклади включають:

поширення брехні про когось або розміщення фотографій, які компрометують когось, у соціальних мережах;

надсилання повідомлень або погроз, які ображають когось або можуть завдати комусь шкоди, через платформи обміну повідомленнями;

видання себе за когось іншого/іншу і надсилання повідомлень іншим людям від його/її імені.

До яких наслідків призводить кібербулінг?

Коли булінг трапляється в Інтернеті, може здаватися, що на вас нападають усюди, навіть у власному домі. Може здаватися, що виходу немає.

Наслідки можуть тривати довгий час і впливати на людину різними способами:

Ментально – відчуття смутку, пригніченості, навіть злості, відчуття себе в безглуздому становищі.

Емоційно – відчуття сорому, втрата цікавості до речей, які ти любиш.

Фізично – відчуття втоми (втрата сну) або таких симптомі, як біль у животі та головний біль.

Що таке кібербулінг? Що робити, щоб зменшити ризик кібербулінгу? Що робити, якщо щодо тебе здійснюється кібербулінг?

Відповіді на ці запитання ти знайдеш у посібнику від ЮНІСЕФ wym-1710771586444/Files/images/Знімок екрана 2024-03-18 162013.png

Порядок дій дорослого, якщо дитину цькують в інернеті:

  1. Опанувати паніку й не сварити дитину.
  2. Зробити копії сторінок, де ви бачите образливі коментарі.
  3. Звернутися до служби підтримки соціальних мереж.
  4. Не варто писати коментарі у відповідь.
  5. Якщо цькують однокласники в чатах, то це комунікація між батьками дітей і школою. Потрібно зробити копії образ і повідомити класному керівнику. Якщо образи й далі надходять, потрібно подати до адміністрації школи заяву щодо булінгу.
  6. Звернутися до анонімної цілодобової безплатної консультаційної лінії допомоги 15–45, обрати пункт 3.

/Files/images/ООО.jpg

Протидіяти булінгу можна тільки про нього повідомивши!

Діти повинні чітко знати, як зупинити кривдників; обов’язково розповісти батькам і вчителям про наміри або факти цькування; повідомити поліцію або звернутись на «гарячі лінії» або за номерами довіри.

Телефони довіри

Національна дитяча гаряча лінія 116 111, 0800 500 225

Гаряча лінія з питань запобігання насильству 116 123 або 800 500 335

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу 116 000

Уповноважений Верховної Ради з прав людини 0800501720

Уповноважений Президента України з прав дитини 0442557675

Урядова гаряча лінія з попередження домашнього насильства 1547

Національна поліція України 102

/Files/images/БУЛ.jpg

ОРГАНІЗАЦІЇ, ЯКІ ЗАЙМАЮТЬСЯ ПРОБЛЕМАМИ БУЛІНГУ В УКРАЇНІ

Організації, які займаються проблемами булінгу в Україні
Тематика
UNICEF

Інформування батьків та дітей про булінг та протидія йому

Український інститут дослідження екстремізму

Дитяче насилля

Український фонд "Благополуччя дітей"

Вчить дитину захищати себе

Міжнародний жіночий правозахисний центр "Ла Страда-Україна"

Протидія насильству в сім'ї та школі

Docudays UA

Кампанія проти кібербулінгу

StopSexting

Захист дітей від сексуального насилля в інтернеті

Громадська організація "Всеукраїнське об'єднання протидії булінгу! Мої безпечні друзі" «My safety friends»

Мобільний додаток для дітей проти #БУЛІНГу під назвою «My safety friends» (Мої безпечні друзі) - чат з психологом (в т.ч. анонімний)

Громадська організація "Безпечний світ"

Правоосвітництво, профілактика і протидія булінгу, проведення тренінгів з дитячої безпеки

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ ЩОДО ТЕМИ АНТИБУЛІНГУ

Протидія булінгу в закладі освіти: системний підхід

Кодекс безпечного освітнього середовища

Комплект освітніх програм «Вирішення конфліктів мирним шляхом.Базові навички медіації»

Створення системи служб порозуміння для впровадження медіації за принципом «рівний-рівному/рівна-рівній» та вирішення конфліктів мирним шляхом у закладах освіти

Навчально-методичний посібник «Запобігання та протидія проявам насильства: діяльність закладів освіти»

/Files/images/сссс.png

___________________________________________________________________________

Кібербулінг (електронний булінг) - це розповсюдження чуток та образливих коментарів з використанням електронної пошти, мобільних телефонів (наприклад, надсилання повідомлень) та сайтів соціальних мереж. (електронний) – розповсюдження чуток та образливих коментарів з використанням електронної пошти, мобільних телефонів (наприклад, надсилання СМС) і сайтів соціальних мереж.

Поради щодо профілактики і подолання кібербулінгу

Кiлькiсть переглядiв: 321

Коментарi