Суперсили проти страху та тривоги

/Files/images/Знімок екрана 2024-04-07 214645.png

У чому різниця між страхом і тривогою?

Як і всі емоції, страх і тривога не є «поганими» емоціями. Насправді вони важливі для запуску нашої «сигналізації», коли виникає небезпека, і це природно — нервувати в нових ситуаціях. Однак, як і гнів, страх і тривога можуть стати сильними емоціями, які заважають дітям зосереджуватися, контролювати свої дії, взаємодіяти з іншими або пробувати щось нове.

Хоча страх і тривога мають багато спільного з нашими фізичними реакціями, між цими емоціями є відмінності.

Страх — це реакція на безпосередню небезпеку, інакше відома як реакція боротьби, втечі, завмирання. Вона є адаптивною функцією виживання, яка допомагає нам залишатися в безпеці, дотримуватися правил безпеки і просити про допомогу.

Тривога, навпаки, є очікуванням небезпеки. Тривога часто виникає, коли ми стикаємося з чимось новим (наприклад, вперше відвідуємо нову школу), неприємним (наприклад, йдемо до стоматолога) або складним (наприклад, складаємо тест). Наша внутрішня «сигналізація» може спрацювати, навіть якщо безпосередньої небезпеки немає. Це може збити з пантелику і ускладнити вирішення проблеми.

Перш ніж допомагати дітям розпізнати свій страх і гнів, важливо створити безпечний простір.

Створіть безпечний простір

Окрім створення безпечного фізичного простору, вчителі можуть вжити таких заходів, щоб сформувати в учнів почуття емоційної безпеки:

Встановити розпорядок дня: діти почуваються комфортно в умовах передбачуваності, тож якщо ви починаєте і закінчуєте свій день певним усталеним чином, це дасть їм орієнтири, на які вони зможуть покладатися впродовж усього дня. Наприклад, ви можете почати день з короткої вправи на усвідомленість, такої як «Спостереження». Наприкінці дня ви можете запропонувати учням поміркувати над тим, як пройшов день, використовуючи вправу «Троянда і шип».

/Files/images/Знімок екрана 2024-04-07 214950.png

Щодня знаходити час для заспокійливих видів діяльності, таких як спів або прослуховування медитації із супроводом, наприклад, «Ваше улюблене місце».

/Files/images/Знімок екрана 2024-04-07 215001.png

Слухати медитацію


Допоможіть дітям розпізнати страх і тривогу

Допоможіть дітям розпізнати, коли вони відчувають страх або тривогу, і що відбувається, коли вони відчувають це. Це важливий перший крок, перш ніж ми зможемо навчити їх керувати цими емоціями. Будьте відкриті до їхніх почуттів і проявляйте терпіння. Наприклад, ви можете сказати:

«Це нормально, що ти так почуваєшся. Ми можемо поговорити про це, якщо хочеш»,
«Я розумію, що ти відчуваєш. Це було непросто пережити»,
«Я знаю, що тобі зараз важко, але я з тобою».

Незалежно від того, чи бояться діти темряви, собак або навіть овочів, це справжні почуття, іноді пов’язані з попереднім досвідом, а іноді є результатом того, що ці речі є новими і незнайомими.

Ви можете використовувати ці навідні запитання, щоб допомогти вашим учням зрозуміти, що таке страх і тривога.
У Королівстві страху в застосунку «Віздом: Світ емоцій» діти створюють історії, які допомагають їм зрозуміти наведені вище запитання. Допомігши персонажу зрозуміти свій страх або тривогу, діти отримають суперсили, які є стратегіями подолання цих емоцій. Ви можете використовувати цей журнал «Суперсили» та Майстер-ключ, щоб заохотити учнів практикувати свої суперсили.

Завантажити роздруківку

Для дітей та їх батьків:

1) Ігротерапія, якщо іграшок обмаль, або немає (картинки поста)
2) заспокоюючи ігри та дії з дітьми під час воєнних дій

Коли виє сирена

☀️ Спів. Він заспокоює. Згадайте колискові, що співали своїй дитині раніше. Посадіть дитину собі на коліна, обійміть, погойдуючись заспівайте тихо колискову або іншу ліричну пісню українською. В першу чергу заспівайте її собі – ваше спокійне дихання заспокоїть дитину.

☀️ Діти можуть уявляти себе стайкою різних звіряток – вовчата, котики, песики, тигренята. Запитайте їх – а хто ми сьогодні? А як сміливі тигренята говорять? – Як ми можемо почути всіх сміливих тигренят і зібрати їх разом?

Темрява і тиша в укритті чи підвалі

☀️ Найкраще заспокоює гойдання. Маленьку дитинку ми просто загойдуємо, притискаючи до себе. Діти старші можуть покласти руки одне одному на плечі і плавно розхитуватися, наче морські хвилі зі сторони в сторону. «Ви – велике безкрайнє море, ви – хвилі, які набігають на берег та відкочуються назад. Давайте згадаємо як шумить море і зі звуком Ш-Ш-Ш будемо морськими хвилями раз – два – ш – ш». Можна зробити з паперу маленький кораблик і передавати його з рук в руки – пустити в плавання по безкрайньому морю.

☀️ Гра «Я тут, я поруч». Сядьте в коло чи в лінію, візьміться всі за руки, але не стискайте долоні сильно, лише легенько доторкніться. Повільно рахуємо один – два – один – два. На рахунок «один» не сильно стискаємо правою рукою руку сусіда, на рахунок «два» — стискаємо лівою рукою. Виконуємо вправу впродовж 2 хвилин. Можна періодично «запускати хвилю» стискань по колу в одну та в іншу сторону.

Клаустрофобія і відчуття стиснення

☀️ Розпізнати клаустрофобію можна по широко відкритих очах та розширених зіницях людини. Головне завдання при цьому – дихати спокійно і повільно без паузи протягом кількох хвилин. Обережно! Впродовж вправи не намагайтеся тримати або обіймати дитину. Візьміть руку дитини і покладіть її долонь собі на груди чи живіт – так, щоб дитина відчувала як ви дихаєте. Покажіть як ви вдихаєте носом, а видихаєте повільно через рот, наче надуваєте кульку. Піднесіть свою долонь до обличчя дитини на відстані 15 – 20 см і запропонуйте подмухати вам на долонь. Те саме можна запропонувати, але щоб дитина повільно дмухала на власні долоні по черзі – на праву і на ліву.

Паніка

☀️ Запропонуйте дітям взятися за руки одне з одним або з дорослими. Зробіть декілька разів вдих і повільний видих. Запропонуйте подивитися – якого кольору у них взуття? Роздивіться які шнурки, застібки і візерунки є у їх взуття, які плямки? При цьому не забувайте слідкувати за диханням дитини. А тепер запропонуйте подивитися а яка підлога, на якій вони стоять? – з якого матеріалу зроблена, якого кольору, які візерунки на підлозі? Далі запропонуйте роздивитися яке взуття у сусіда? А який одяг? Коли побачите, що діти вже роздивляються одне одного можете попросити розказати – хто що запам’ятав із одягу одне одного.
(розробка психолога Олени Дацун)

3) тілесні вправи дуже, що допоможуть справитися з емоційним навантаженням (від Світлани Ройз)

☀️ Доброго ранку, носик, доброго ранку щічки, доброго ранку вушка, доброго ранку шийка, доброго ранку плечики і т.д. — торкаємося різних частин тіла, промовляючи слова (можливо, цілуючи). Треба пройтися по всьому тілу.

☀️ Ліпка — розминати тіло, як тісто, чи пластилін

☀️ Колобок — спочатку «засипати» муки — пройтись легкими рухами по всьому тілу, потім,»налити» води — рухи, що гладять. Ліпимо тісто, а потім робимо колобок — дитина сидить, обійнявши себе руками. А ми її обіймаємо за спинку. Розкриваємо руки — колобок «випікся»

☀️ Поцілунки — квадратный, трикутний, овальний — цілувати лобик чи щічку багатьма поцілунками так, щоб їх послідовність утворила форму

☀️ Якого кольору поцілунок — наприклад, я тебе зараз цілую жовтим поцілунком, малиновим, райдужним в т.д

☀️ Люлечка. Сісти за дитиною, обіймаючи її за спинку, можна погойдатися

☀️ Обійманці — обійми мене, сильніше, ніж я

☀️ Кенгуру — дитина сідає животик к нашому животику і міцно обіймає

☀️ Призначити дитину головною по рахунку обіймів

☀️ Коврик — простукати себе, все тіло, мов коврик

☀️ Орангутан — стукати із криком «Яяяя» себе по грудній клітині, мов мавпа

☀️ Торкатися один одного «різними доторками» — як зайчик, як змія, як лисиця хвостиком

☀️ Сніговик — «ліпимо» із тіла дитини сніговика. Просимо напружити всі м’язи, наче він змерз. А потім «гріємо сонечком» — — а зараз вийшло сонечко в сніговик тане. І дитина розслабляється

☀️ Очищення. Сонечко чи вода проходить (із нашими торканнями) по тілу зверху донизу — і змиває, освітлює все, що напружує, лякає, заважає

☀️ Малювати на животику, спині різні букви чи прості форми, а дитина має вгадати, що це

☀️ Квітка чи дерево. Запитати у дитини, ким вона хоче бути, якої квіткою, чи деревом. Торкнутися стоп — (в тебе дуже міцне коріння, воно із землі бере все, що потрібно для життя і міцно тримає тебе.) . Торкнутися боків (У тебе такий стрункий сильний міцний гнучкий стовбур. Він може зігнутися, може схилитися, але він ніколи не зламається. Він витримає всі вітри та урагани). Торкнутися голівки — (а це твоя крона — красива, ніжна, соковита, сильна). Ти — дерево Життя. Важливо пам’ятати, що торкаємось тільки частин тіла, закритих одягом.
Дитина може якусь гру просити повторювати багато разів — ця гра для неї най терапевтична.

Кiлькiсть переглядiв: 11

Коментарi